Матеріали прийняті к публікації до збірника наукових праць конференції: «Інноваційні технології підготовки кадрів для промисловості та транспорту 2024»
ISSN 2311-147X Innovative technologies of personnel training for industry and transport (ITPTIT’2024). Conference Proceedings.
Дата проведення конференції:
26-27 квітня 2024 року.
Національний технічний університет
"Дніпровська політехніка"
м. Дніпро
Україна
|
|
Секція 1 – Гірниче та металургійне обладнання
|
УДК 004.92; 711
ОДИН З СПОСОБІВ ДОСЛІДЖЕННЯ ВИСОКОДЕБІТНИХ ГАЗОВИХ СВЕРДЛОВИН
М.М. Рой1, Р.В. Бакуменко2
1кандидат технічних наук, доцент кафедри нафтогазової інженерії та технологій, e-mail: ongp1@ukr.net
2аспірант кафедри нафтогазової інженерії та технологій, e-mail: beekeeper1998@gmail.com
1,2Полтавський національний технічний університет “Полтавська політехніка”, Полтава, Україна
Анотація. Розглядається можливість дослідження високопродуктивних газових свердловин експрес-методом. Наголошується на продуктивності технологічного вирішення задачі дослідження та можливості програмного супроводу методики інтерпретації отриманих в результаті дослідження даних.
Ключові слова: газогідродинамічні дослідження, підрахунок запасів газу, методики інтерпретації.
Секція 2 – Машинобудування і машинознавство
|
УДК 621.878.2
ВИЗНАЧЕННЯ ЗГИНАЛЬНИХ МОМЕНТІВ ТА НАПРУЖЕНЬ У ПЕРЕРІЗАХ ТЯГОВОЇ РАМИ СКРЕПЕРА
М. В. Назаренко1, В. В. Панфілов2, М. М. Балака3
1студент групи БМО-21, e-mail: nazarenko_mv@knuba.edu.ua
2студент групи БМО-21, e-mail: panfilov_vv@knuba.edu.ua
3доцент кафедри будівельних машин, e-mail: balaka.mm@knuba.edu.ua
1,2,3Київський національний університет будівництва і архітектури, Київ, Україна
Анотація. У роботі представлено методику визначення згинальних моментів та напружень у заданих перерізах тягової рами скрепера, що виникатимуть при експлуатації на об’єктах дорожнього будівництва. Побудовано епюри згинальних моментів у вертикальній площині для навантаженого стану конструкції тягової рами скрепера.
Ключові слова: згинальний момент, навантаження, тягова рама, скрепер.
УДК 533.69
РОЗРОБКА ГЕОМЕТРІЇ СТАБІЛІЗУЮЧОГО ЕЛЕМЕНТА ВІЛЬНО ПАДАЮЧОГО ВАНТАЖУ
В.М. Король1, Т.Ф. Холоденко2
1аспірант кафедри конструювання, технічної естетики і дизайну, Національний технічний університет «Дніпровська політехніка», Дніпро, Україна, e-mail: korol.v.m@nmu.one
2головний еколог
Анотація. Під час розробки стабілізуючого елемента вільно падаючого вантажу враховано екологічні та технологічні аспекти виготовлення та умови використання. Забезпечено вирівнювання вантажу у вертикальне положення для точного приземлення. Стабілізуючий елемент виконує функцію орієнтації вантажу після скидання за допомогою аеродинамічного опору та стабілізуючого моменту. Завдяки цьому забезпечується вертикальне положення у момент наближення до цілі та мінімізує відхилення у горизонтальній площині. Використані поверхні стабілізатора забезпечують достатні керуючі сили та моменти для ефективного управління вантажем і мають мінімальний аеродинамічний опір.
Ключові слова: стабілізуючий елемент, аеродинамічний опір, управління вантажем, МСЕ моделювання.
УДК 622.73
ПОШАРОВИЙ РОЗПОДІЛ ЕЛАСТОМІРНОГО ПОКРИТТЯ ВІДХОДІВ КАБЕЛЮ З ВИКОРИСТАННЯМ НИЗЬКИХ ТЕМПЕРАТУР
О.В. Федоскіна1
1доцент кафедри конструювання, технічної естетики і дизайну, Національний технічний університет «Дніпровська політехніка», Дніпро, Україна, e-mail: fedoskina.o.v@nmu.one
Анотація. Існуючі методи кріогенної переробки відходів кабелю базуються на використанні молоткових дробарок або кульових барабанних млинів. При цьому перетворюються на дрібнозернистий продукт усі компоненти кабелю, що значно ускладнює їх подальший поділ. Розглядається інноваційний спосіб зняття ізоляційного покриття із застосуванням вібраційної щокової дробарки із похилою камерою дроблення. Висвітлюється технологічна лінія пошарового зняття еластомірного покриття, яка складається з модульних подрібнювальних блоків, що не вимагає попереднього різання кабелю і не змішує струмопровідну жилу з роздробленим полімером.
Ключові слова: кріогенна переробка, віброщокова дробарка, кабель, еластомір.
УДК 622.673:539.4+624.21
ВПЛИВ НЕЛІНІЙНОГО ХАРАКТЕРУ ЗАЛЕЖНОСТІ МОДУЛЯ ЗСУВУ ГУМИ НА НАПРУЖЕНО-ДЕФОРМОВАНИЙ СТАН УШКОДЖЕНОЇ КОМПОЗИТНОЇ ВАНТИ
Д.Л. Колосов1, С.В. Онищенко2
1завідувач кафедри механічної та біомедичної інженерії, e-mail: kolosov.d.l@nmu.one
2доцент кафедри механічної та біомедичної інженерії, e-mail: onyshchenko.s.v@nmu.one
1,2Національний технічний університет «Дніпровська політехніка», Дніпро, Україна
Анотація. У роботі представлено алгоритм визначення напруженого стану композитного тягового органа з порушеною структурою внаслідок нелінійного характеру залежності модуля зсуву гуми. Урахування нелінійного закону зміни властивостей гуми в процесі її використання надає можливість прогнозування напруженого стану та підвищення безпеки та надійності використання гумотросових тягових органів.
Ключові слова: механічні властивості гуми, напружено-деформований стан, композитний вантовий канат, ушкодження каната, порушена структура каната.
Секція 3 – Транспортні технології та обладнання
|
УДК 355.33:629.3.0345.5
ОСОБЛИВОСТІ ФОРМУВАННЯ ЛОГІСТИЧНИХ ЗВ'ЯЗКІВ АВТОМОБІЛЬНИМ ТРАНСПОРТОМ У ВІЙСЬКОВИЙ ЧАС
О.Д. Почужевський1, В.Д. Почужевський2
1доцент кафедри автомобільного транспорту, Криворізький національний університет, Кривий Ріг, Україна, e-mail: Pochuzhevskyi@knu.edu.ua
2 полковник, Начальник науково-дослідного відділу наукового супроводження підготовки військ (сил) розробки та імплементації оперативних стандартів і процедур науково-дослідного управління проблем розвитку, підготовки та застосування Військово-Морських Сил, Науково-дослідного центру Збройних Сил України «Державний океанаріум» Інституту Військово-Морських Сил Національного університету «Одеська морська академія», e-mail: aaxforever@gmail.com
Анотація. У роботі розглядаються питання щодо особливості формування логістичних зв'язків з використанням автомобільного транспорту у військовий час. В контексті військових операцій, логістичні зв'язки виявляються вирішальними для успішного виконання завдань.
Ключові слова: Логістика, зв’язки, військовий час, автомобільний транспорт, виконання завдань.
УДК 629.33
АНАЛІЗ РИНКУ ВЖИВАНИХ ЛЕГКОВИХ АВТОМОБІЛІВ В УКРАЇНІ ПІД ЧАС ВІЙНИ
О.Г. Ходос1, О.О. Лагошна2
1ст. викладач кафедри автомобілів та автомобільного господарства, e-mail: Khodos.o.h@nmu.org.ua
2ас. кафедри автомобілів та автомобільного господарства, e-mail: lagoshna.o.o@nmu.one
1,2Національний технічний університет «Дніпровська політехніка», Дніпро, Україна
Анотація. У роботі розглядається аналіз ринку вживаних легкових автомобілів з-за кордону протягом двох років війни в Україні.
Ключові слова: вживані легкові автомобілі, розмитнення, рейтинг найпопулярніших автомобілів, вартість автомобілів.
УДК 629.3.032
ПОБУДОВА СТАТИЧНОЇ ТЯГОВОЇ ХАРАКТЕРИСТИКИ ЗЕМЛЕРИЙНО-ТРАНСПОРТНОЇ МАШИНИ
М.М. Балака1, М.А. Пархоменко2
1доцент кафедри будівельних машин, e-mail: balaka.mm@knuba.edu.ua
2студент групи БМОм-23, e-mail: parkhomenko_ma-2023@knuba.edu.ua
1,2Київський національний університет будівництва і архітектури, Київ, Україна
Анотація. У роботі наведено методику побудови теоретичної статичної тягової характеристики землерийно-транспортної машини з використанням лінеаризованої регуляторної характеристики дизельного двигуна, яка у графічній формі визначає тягово-зчіпні та паливно-економічні властивості машини, дозволяє провести оцінку останніх за критерієм узагальненого енергетичного потенціалу продуктивності та розв’язати значний клас задач, пов’язаних з виробничою експлуатацією машин.
Ключові слова: тягова характеристика, землерийно-транспортна машина, дизельний двигун, колісний рушій, сила тяги, ґрунтова опорна поверхня.
УДК004.89; 629.11
ЕВОЛЮЦІЯ ІНТЕЛЕКТУАЛЬНИХ СИСТЕМ УПРАВЛІННЯ АВТОТРАНСПОРТОМ
Віталій Крівда1, Олена Сакно2
1Кандидат технічних наук, доцент, e-mail: krivda.v.v@nmu.one
2Студент групи 274-22-1, e-mail: sakno.o.r.@nmu.one
1,2кафедра автомобілів та автомобільного господарства, Національний технічний університет «Дніпровська політехніка», Дніпро, Україна
Анотація. У тезах обговорюється обсяг і рівень «насичення» автомобілів компонентами засобів автоматизації, зокрема їх залежність від призначення та рівня керування рухом автомобіля та управління робочими процесами. Відзначено роль сучасних технологій, таких як телематичні модулі супутникової навігації та бортові системи діагностики, у підвищенні технічного рівня автомобілів і можливості покращення їхньої безпеки, ефективності та надійності, включаючи автоматичне керування вантажними автомобілями.
Ключові слова: автомобільна автоматизація, супутникова навігація, бортові системи діагностики, технічний рівень автомобіля, автоматичне керування, вантажні автомобілі.
Секція 4 – Ресурсо- та енергозберігаючі технології та матеріали
|
УДК 621.762.8:004
ДОСЛІДЖЕННЯ ВПЛИВУ ПАРАМЕТРІВ ВИГОТОВЛЕННЯ НА ЩІЛЬНІСТЬ ГОТОВИХ ВИРОБІВ ЗІ СТАЛІ AISI 316L
С.В. Аджамський1, Г.А. Кононенко2, Р.В. Подольський3
1 доктор філософії, головний конструктор ТОВ «Адитивні лазерні технології України», старший науковий співробітник Інституту транспортних систем і технологій НАН України, e-mail: info@alt-print.com
2 д.т.н., ст. досл., вчений секретар Інституту чорної металургії ім. З.І. Некрасова НАН України, завідуючий лабораторії матеріалознавства ТОВ «Адитивні лазерні технології України», e-mail: perlit@ua.fm
3 доктор філософії, науковий співробітник Інституту чорної металургії ім. З.І. Некрасова НАН України, інженер-матеріалознавець ТОВ «Адитивні лазерні технології України», e-mail: rostislavpodolskij@gmail.com
Анотація. Встановлено закономірності впливу технологічних параметрів селективного лазерного плавлення на щільність зразків виробів зі сталі AISI 316L. Встановлено, що при постійній потужності лазерного променю 195 Вт, відстані між треками 0,08…0,11 мм та швидкості сканування 800…900 мм/с досягнуто щільність в діапазоні 91…99 %.
Ключові слова: селективне лазерне плавлення, щільність, технологічні параметри, сталь AISI 316L .
УДК 673.485.1:003
ДОСЛІДЖЕННЯ ВПЛИВУ ПАРАМЕТРІВ ТЕРМІЧНОГО ОБРОБЛЕННЯ СТАЛІ З 0,90%С, 0,39%Si, 0,89%Mn, 0,00035% B, 0,0123%N НА ДОСЯГНЕННЯ СТРУКТУРИ ВИСКОДИСПЕРСНОГО ПЕРЛІТУ
О.І. Бабаченко, Г.А. Кононенко2, Р.В. Подольський3
1 д.т.н., с.н.с., директор Інституту чорної металургії ім. З.І. Некрасова НАН України, e-mail: a_babachenko@i.ua
2 д.т.н., ст. досл., вчений секретар Інституту чорної металургії ім. З.І. Некрасова НАН України, e-mail: perlit@ua.fm
3 доктор філософії, науковий співробітник Інституту чорної металургії ім. З.І. Некрасова НАН України, e-mail: rostislavpodolskij@gmail.com
Анотація. Досліджено вплив швидкості охолодження та наступного відпуску на формування структури та рівня твердості дослідної сталі для високоміцних залізничних рейок з 0,90%С, 0,39%Si, 0,89%Mn, 0,00035% B, 0,0123%N. Встановлено режим термообробки, що забезпечує формування структури високодисперсного перліту з твердістю близько 415 НВ.
Ключові слова: сталь, швидкість охолодження, високоміцні залізничні рейки, мікроструктура, твердість .
ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЯКОСТІ ТА ВИСОКИХ ВЛАСТИВОСТЕЙ ВІДПОВІДАЛЬНИХ ВИЛИВКІВ З ЖАРОМІЦНОГО НІКЕЛЕВОГО СПЛАВУ ЖС3ДК-ВІ
О.О. Наумик1, Д.О. Тьомкін2, В.В. Наумик3
1аспірантка Національного університету «Запорізька політехніка», м. Запоріжжя, Україна, e-mail: enaumyk@gmail.com
2заступник головного металурга Запорізького машинобудівного заводу ім. Омельченка В.І., м. Запоріжжя, Україна, e-mail: tajdv678@gmail.com
3доктор технічних наук, професор, проректор Національного університету «Запорізька політехніка» з науково-педагогічної роботі та міжнародної діяльності, професор кафедри машин й технології ливарного виробництва, м. Запоріжжя, Україна, e-mail: vnaumyk@gmail.com; naumik@zp.edu.ua
Анотація. Визначено придатність сплаву ЖС3ДК-ВІ до комплексного модифікування та виявлено резерви для покращення його фізико-механічних та експлуатаційних властивостей за рахунок модифікування ітрієм та тугоплавкими ультрадисперсними частинками, застосування високотемпературної обробки розплаву при виплавленні сплаву, а також ГІП перед стандартною термічною обробкою на комплекс фізико-механічних та експлуатаційних властивостей відповідальних литих виробів із жароміцних нікелевих сплавів, в тому числі із використанням в шихті власного технологічного вороття, для авіаційних та енергетичних силових установок.
Ключові слова: жароміцний нікелевий сплав, виливок, хімічний склад, модифікування, ітрій, карбонітрид титану, гаряче ізостатичне пресування, макро- і мікроструктура, механічні властивості, ударна в’язкість, тривала міцність.
УДК 622.2+658.5:519.1.51-3
РОЗРОБКА ТА ВПРОВАДЖЕННЯ ІННОВАЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІЙ ПРОЄКТУВАННЯ ПРОЦЕСІВ РОЗРОБКИ РОДОВИЩ КОРИСНИХ КОПАЛИН НА ОСНОВІ МЕРЕЖЕВИХ МОДЕЛЕЙ
А.О. Хорольський1
1в.о. завідувача лабораторії проблем розробки родовищ, e-mail: andreykh918@gmail.com
1Відділення фізики гірничих процесів Інституту геотехнічної механіки ім. М.С. Полякова Національної академії наук України, Дніпро, Україна
Анотація. У роботі описано процес побудови та впровадження інноваційних технологій, спрямованих на підвищення ефективності експлуатації родовищ корисних копалин. Встановлено, що резерв підвищення організаційно-технологічної надійності виробництва полягає в обґрунтуванні раціональних параметрів експлуатації родовища та виборі обладнання з високим рівнем взаємозв'язку.
Ключові слова: система підтримки прийняття рішень, технологічні параметри, оптимізація, мережева модель.
УДК 622.2+658.5:519.1.51-3
ОБҐРУНТУВАННЯ ПАРАМЕТРІВ ВИЙМАННЯ ТОНКИХ ПЛАСТІВ, НА ОСНОВІ ЗАСТОСУВАННЯ PROMETHEE МЕТОДУ
О.Р. Мамайкін1, К.Р. Данилюк2
1к.т.н., доцент кафедри гірничої інженерії та освіти, e-mail: mamaykin@yahoo.com
2 студент групи 014-22-1 ІП, e-mail: dkyr@ukr.net
1,2Національний технічний університет «Дніпровська політехніка», Дніпро, Україна
Анотація. У роботі описано процес вибору очисного обладнання на основі дослідження і обґрунтування параметрів виймання тонких пластів, на основі застосування PROMETHEE методу.
Ключові слова: система підтримки прийняття рішень, технологічні параметри, метод ранжування альтернатив.
УДК 699.86:691
АНАЛІЗ СУЧАСНИХ ТЕПЛОІЗОЛЯЦІЙНИХ МАТЕРІАЛІВ ДЛЯ ЕФЕКТИВНОЇ ТЕПЛОІЗОЛЯЦІЇ СТІНОВИХ КОНСТРУКЦІЙ БУДІВЕЛЬ
М.О. Єлісєєва1, Н.О. Ротт2, Б.А. Багуж3
1к.т.н., старший викладач кафедри будівництва, геотехніки і геомеханіки, e-mail: Yelisieieva.M.O@nmu.one
2к.т.н., доцент кафедри конструювання, технічної естетики і дизайну, e-mail: rott.n.o@nmu.one
3аспірант кафедри конструювання, технічної естетики і дизайну, e-mail: bahuzh.b.a@nmu.one
1,2,3Національний технічний університет «Дніпровська політехніка», Дніпро, Україна
Анотація. У роботі розглядаються можливості підвищення енергоефективності будівель за рахунок використання сучасних теплоізоляційних матеріалів для стінових конструкцій будівель. Зроблено порівняльний аналіз основних характеристик розглянутих теплоізоляційних матеріалів .
Ключові слова: енергоефективність будівель, теплоізоляція стінових конструкцій, теплоізоляційні матеріали, піноскло, пінополістрирол екструдований, мінеральна вата на основі базальтового волокна, пінополіуретан, корковий агломерат.
УДК 502.35
ІНТЕГРАЦІЯ ЄВРОПЕЙСЬКИХ ПІДХОДІВ У ВІТЧИЗНЯНЕ ЗАКОНОДАВСТВО З УПРАВЛІННЯ ПРИРОДОООХОРОННИМИ ТЕРИТОРІЯМИ
М.В. Ільїна1
1головний науковий співробітник відділу екосистемного оцінювання природно-ресурсного потенціалу, e-mail: maria_ilina@ukr.net
Інститут демографії та проблем якості життя Національної академії наук України, Київ, Україна
Анотація. У роботі розглянуто шляхи удосконалення вітчизняного законодавства, що регулює використання природоохоронних територій, з огляду на євроінтеграційні вимоги. Надано оцінку можливості інтеграції системи природно-заповідного фонду України зі Смарагдовою мережею як основним підходом ЄС до збереження особливо цінних природних територій та об’єктів.
Ключові слова: Смарагдова мережа, природно-заповідний фонд, біорізноманіття, біологічний вид, природоохоронна територія.
УДК 504.06
ОСНОВНІ ЕКОЛОГІЧНІ ПРОБЛЕМИ НАВКОЛИШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА ПОВ'ЯЗАНІ З ВУГІЛЬНОЮ ПРОМИСЛОВІСТЮ УКРАЇНИ
І.І. Чоботько1
1старший викладач кафедри фізичного виховання та тактико-спеціальної підготовки, e-mail: efilonov79@gmail.com
1Дніпропетровський державний університет внутрішніх справ, Дніпро, Україна
Анотація. У Донецькій області існує серйозна проблема забруднення навколишнього середовища через породні відвали, пов'язані з вугільною промисловістю. З 582 породних відвалів, 132 в даний час горять. Лише Регіональна дирекція закритих шахт має 175 відвалів, з яких 47 горять з 2006-2007 років. Усі ці відвали складають 5 000 гектарів, що становить 0,2% площі регіону, але вони відповідають за приблизно 4% усіх викидів в області. Горіння породних відвалів викидає в атмосферу оксид вуглецю, оксиди азоту, діоксид сірки, тверді частинки та важкі метали, перевищуючи допустимі норми в рази. Забруднення повітря може призвести до серйозних захворювань у місцевого населення. Негайні заходи, включаючи ліквідацію вугільних шахт та рекультивацію відвалів, є необхідними для розв'язання цієї проблеми.
Ключові слова: Донецька область, забруднення, відвали, ліквідація.
Секція 5 – Автоматизація, енергозабезпечення і механізація
|
УДК 004.89
ШТУЧНИЙ ІНТЕЛЕКТ У АВТОМАТИЗАЦІЇ ВИРОБНИЦТВА
П.Р. Безпала1, І.Є. Якубов2
1 студентка групи ДЕА-А23мг., e-mail: bespala31@gmail.com
2 студент групи ДЕА-А23мг., e-mail: ivan066244@ukr.net
1,2 Українська інженерно-педагогічна академія, Харків, Україна
Анотація. У роботі розглядаються важливість штучного інтелекту у автоматизації виробництва. Робиться акцент на перевагах і недоліках впровадження інновацій.
Ключові слова: штучний інтелект, автоматизація ,технології.
УДК 534.2
МАТЕМАТИЧНИЙ ОПИС МОДЕЛІ ВИЗНАЧЕННЯ ПОЛОЖЕННЯ ЛАНОК ВИКОНАВЧОГО ОРГАНУ
Д.В. Гаркавенко1, В.О. Поваляєва2
1асистент кафедри конструювання, технічної естетики і дизайну, e-mail: harkavenko.d.v@nmu.one
2студентка групи 132-22-2, e-mail: povaliaieva.v.o@nmu.one
1,2Національний технічний університет «Дніпровська політехніка», Дніпро, Україна
Анотація. У роботі розглядається математичний опис моделі визначення положення ланок виконавчого органу в мехатронних системах. Встановлюються основні параметри, які впливають на точність та стабільність роботи виконавчого органу. Розглядаються методи математичного моделювання руху ланок з метою оптимізації ефективності управління. Результати дослідження можуть бути корисними для розробки та вдосконалення мехатронних систем у різних галузях промисловості та робототехніки.
Ключові слова: мехатронна система, кінематичні з'єднання, положення ланок, виконавчий орган, математичний опис, моделювання руху, тверді ланки.
Секція 7 – Інформаційні технології проектування, моделювання, дизайну, сучасні WEB-технології
|
THE POSSIBILITIES OF BUILDING TESTS IN A FLASH ENVIRONMENT
Bakyt Nuray Serzhankyzy1, Bukharbayeva Aiya Berikkyzy2, Ermanova Akkumis Alibekkyzy3
1,2,3students of Aktobe Regional University named after K. Zhubanov
Medeuova Aishat Bekbulatovna – master's teacher at Aktobe Regional University named after K.Zhubanov
Abstract. Testing is an effective way to assess the level of knowledge on a certain topic or subject. Tests can be used in educational organizations to assess student performance or in companies to assess the professional skills of employees. Testing plays a key role in ensuring the quality of a software product. This allows errors and defects to be detected and eliminated at an early stage. In this article we will introduce the Macromedia Flash 8 environment and how to create a test.
Keywords: Macromedia Flash, test development environment, test design, presentation, multimedia platform capabilities, programming.
ЗАСОБИ АВТОМАТИЗАЦІЇ РОЗВ'ЯЗАННЯ ЗАДАЧ КОНЦЕПТУАЛЬНОГО ПРОЕКТУВАННЯ КОМП'ЮТЕРНИХ СИСТЕМ РЕАЛЬНОГО ЧАСУ
А.А. Косолапов1, С. Жук2
1доктор технічних наук, професор кафедри електронних обчислювальних машин
2студент групи 943
1,2 Український державний університет науки і технологій, Дніпро, Україна
Анотація. У доповіді пропонуються нові результати щодо вдосконалення фреймворку CoDeCS для концептуального проектування складних систем. Розглядається нова архітектура, що складається з підсистеми генерації варіантів інформаційних архітектур підприємств (GEntA) та підсистеми концептуальної аналітики (ConAn) для характеризації обчислювальних систем реального часу (RTSCS). Обидві підсистеми спираються на загальний інтелектуальний банк знань, що складається з бази фактів, бази правил організації виробництва та бази цілей, сформованих на основі відомого досвіду концептуального проектування складних інформаційно-керуючих комп'ютерних систем. У статті описані інформаційно-технологічні структури формалізованих виробничих ліній і представлені перші результати розробки підсистем.
Ключові слова: Концептуальне проектування систем, tools-архітектура, GEntA, ConAn.
УДК 656.7.025
ТЕХНОЛОГІЧНІ ІННОВАЦІЇ В ЛІТАКУ "МРІЯ": ПЕРЕВАГИ, МОЖЛИВОСТІ ТА ПЕРСПЕКТИВИ МАЙБУТНЬОЇ ВДОСКОНАЛЕНОЇ ВЕРСІЇ
Є.О. Рябоконь¹, А.О. Телепенко²
¹Студент групи БС-307Ба, Національний Авіаційний Університет, м. Київ, Україна, e-mail: 7429260@stud.nau.edu.ua
²Студент групи БС-307Ба, Національний Авіаційний Університет, м. Київ, Україна, e-mail: 7442354@stud.nau.edu.ua
Анотація. Ан-225 "Мрія" був створений у 1985 році і вважається одним з найбільших і найпотужніших літаків у світі. Його основне призначення - перевезення важких вантажів для гуманітарних місій та речей, пов'язаних з космічною галуззю. Метою цього дослідження є технічний аналіз характеристик літака, оцінка його переваг у міжнародній авіаційній галузі та вивчення можливостей для подальшого вдосконалення. Дослідження демонструє значні розміри Ан-225 та широкий спектр його функцій, включаючи здатність перевозити незвичні вантажі, такі як трактори, бульдозери та навіть живих тварин. Плани з його модифікації та ремонту з використанням прототипу "Мрія 2" дають надію на його тривалу спадщину та внесок в авіаційну промисловість, незважаючи на пошкодження під час російського вторгнення в Україну у 2022 році.
Ключові слова: Ан-225 "Мрія", авіаційна промисловість, негабаритні вантажі, гуманітарні місії, технічний аналіз, відновлення літаків, прототип "Мрія 2".
УДК 617.57-77
ОБҐРУНТУВАННЯ ПАРАМЕТРІВ ПРОТЕЗУВАННЯ СУГЛОБІВ ПАЛЬЦІВ З ІНЖЕНЕРНИМ РОЗРАХУНКОМ ХАРАКТЕРИСТИК З’ЄДНАННЯ ПРОТЕЗА З КІСТКОВОЮ ТКАНИНОЮ
К.А. Зіборов1, К.В. Загуба2
1кандидат технічних наук, доцент кафедри конструювання, технічної естетики і дизайну, e‐mail: ziborov.k.a@nmu.one
2студент групи 132‐20ск‐2, e‐mail: zahuba.k.v@nmu.one
1,2 Національний технічний університет «Дніпровська політехніка», Дніпро, Україна
Анотація. Метою роботи є вдосконалення техніко-експлуатаційних характеристик конічного та гвинтового кріплення протеза шляхом підбору матеріалів та технології виготовлення.
Ключові слова: протезування, хірургія, ендопротезування, фіксація, підставка, гвинт, зцікування, SLM, 3D друк, титан, кінематична пара.
УДК 004.92; 711
РЕВЕРС-ІНЖИНІРИНГ ПОШКОДЖЕНИХ ДЕТАЛЕЙ АВТОМОБІЛЯ
З.В. Сазанішвілі1, А.М. Рябченко2
1кандидат технічних наук, доцент кафедри конструювання, технічної естетики і дизайну,
e-mail: sazanishvili.z.v@nmu.one
2студент групи 132-21c-2, e-mail: riabchenko.a.m@nmu.one
1,2Національний технічний університет «Дніпровська політехніка», Дніпро, Україна
Анотація. У роботі розглянуті методи реверс-інжинірингу. Проведене зворотне проєктування пошкодженого важелю передньої підвіски за допомогою лазерного сканера та відновлення геометричної форми деталей з використанням отриманих даних. Розроблено цифрову CAD-модель для виробництва нової деталі.
Ключові слова: реверс-інжиніринг, зворотне проєктування, лазерне сканування, важіль підвіски.
УДК 622.625.28
ДОСЛІДЖЕННЯ ВПЛИВУ ФІЗИЧНИХ ПОКАЗНИКІВ МАТЕРІАЛІВ НА ВІРТУАЛЬНЕ СЕРЕДОВИЩЕ, ВІДТВОРЕНЕ СУЧАСНИМИ МЕТОДАМИ СКАНУВАННЯ
К.А. Зіборов1, М.В. Пімахов2
1кандидат технічних наук, доцент кафедри конструювання, технічної естетики і дизайну, e‐mail: ziborov.k.a@nmu.one
2студент групи 132‐23м‐1, e‐mail: pimakhov.mykh.v@nmu.one
1,2,3Національний технічний університет «Дніпровська політехніка», Дніпро, Україна
Анотація. Ця робота аналізує вплив фізичних характеристик матеріалів на якість віртуальних моделей, створених з використанням сучасних методів 3D сканування. Розглянуто ключові методи такі як фотограмметрія, Lidar, та Gaussian splatting, їхні переваги та недоліки у контексті різних матеріалів.
Ключові слова: 3D сканування, фотограмметрія, Lidar, Gaussian splatting, фізичні характеристики, віртуальне середовище.
ГЕНЕРАЦІЯ ЛАНДШАФТУ ЗАВДЯКИ PROCEDURAL CONTENT GENERATION НА РУШІЇ UNREAL ENGINE 5.3
О.О. Новікова
студентка групи 132-19-2, Національний технічний університет «Дніпровська політехніка», Дніпро, Україна, e-mail: Novikova.O.O@nmu.one
Анотація. В роботі проведено огляд на функції технології Procedural Content Generation на основі ігрового рушія Unreal Engine 5.3. Розглянуто процес створення сцени в Unreal Engine згенерованої завдяки програмуванню.
Ключові слова: ігрова індустрія, Unreal Engine, гра, процедурна генерація, візуальне оточення.
УДК 004; 621.317
ПОКРАЩЕННЯ ЕКСПЛУАТАЦІЙНИХ ПАРАМЕТРІВ ЗОВНІШНЬОГО ІНТЕРФЕЙСНОГО ПРИСТРОЮ З ВИКОРИСТАННЯМ ТЕРМОЕЛЕКТРИЧНИХ МАТЕРІАЛІВ
С.О. Федоряченко1, Т.Є. Ліснича2
1кандидат технічних наук, завідувач кафедри конструювання, технічної естетики і дизайну, e‐mail: fedoriachenko.s.o@nmu.one
2студент групи 132м-23-1, e‐mail: lisnycha.te.y@nmu.one
1,2Національний технічний університет «Дніпровська політехніка», Дніпро, Україна
Анотація. У сучасному світі зростає популярність використання смартфонів як ігрових платформ, що призводить до підвищення попиту на мобільні ігрові аксесуари. Проте, висока продуктивність, необхідна для запуску сучасних ігор, може викликати перегрів електронних систем, що негативно впливає на їхню роботу та тривалість служби. Мета даного дослідження полягає в підвищенні ефективності мобільного геймпаду шляхом оптимізації його системи охолодження. Для досягнення цієї мети було виконано кілька завдань. Спочатку проведено детальний аналіз недоліків сучасних геймпадів, зосереджуючись на проблемі перегріву задньої частини смартфонів та його впливі на продуктивність. Далі розглянуті різні підходи до вирішення цієї проблеми, з висновком про перевагу примусової системи охолодження. Для реалізації цього дослідження була створена модель корпусу геймпаду та примусової системи охолодження за допомогою програмного забезпечення Autodesk Fusion 360. Також розглянуто використання матеріалів, які мають високу міцність та теплопровідність, таких як ABS-пластик та GaNi, для виготовлення корпусу геймпаду та системи охолодження. Результатом модернізації є нова конструкція задньої панелі геймпаду, яка забезпечує ефективне охолодження задньої частини смартфона. Це дозволяє знизити ризик перегріву пристроїв та зберегти їх працездатність, що призводить до збільшення тривалості роботи та комфорту користування.
Ключові слова: Fusion 360, мобільний геймпад, система охолодження, термоелектричні матеріали, метод скінчених елементів.
УДК 004.89
ДОСВІД ЗАСТОСУВАННЯ ШТУЧНОГО ІНТЕЛЕКТУ ДЛЯ ВІЗУАЛІЗАЦІЇ КОНЦЕПТУАЛЬНИХ РІШЕНЬ, ОТРИМАНИХ МЕТОДОМ МОРФОЛОГІЧНОГО АНАЛІЗУ
Н.І. Фурманова1, І.Є. Поспеєва2, П.А. Костяной3
1декан факультету інформаційної безпеки та електронних комунікацій, канд. техн. наук, доц. e-mail: nfurmanova@gmail.com
2старший викладач кафедри «Інформаційні технології електронних засобів», e-mail: iris191259@gmail.com
3аспірант кафедри «Інформаційні технології електронних засобів», e-mail: mahoneykos@gmail.com
1,2,3Національний університет «Запорізька політехніка», Запоріжжя, Україна
Анотація. У роботі розглядаються можливості візуалізації концептуальних рішень з пошуку технічних об’єктів, отриманих за допомогою методу морфологічного аналізу, з використанням ШІ-помічника Copilot.
Ключові слова: пошук рішень, метод морфологічного аналізу, візуалізація, Copilot.
УДК 72.012
ДИЗАЙН-ПРОЄКТ ПІДВІСНОГО КРІСЛА З ВИКОРИСТАННЯМ БІОНІЧНИХ ФОРМ
І.М. Мацюк1, Г.Р. Новак2
1кандидат технічних наук, доцент кафедри конструювання, технічної естетики і дизайну, e-mail: matsiuk.i.m@nmu.one
2студентка групи 132-20-2, e-mail: novak.h.r@nmu.one
1,2Національний технічний університет «Дніпровська політехніка», Дніпро, Україна
Анотація. У роботі виконано розробку дизайну і моделювання підвісного крісла у формі круглого бджолиного стільника, функціонально-вартісний аналіз, обґрунтування вибору матеріалу і форми крісла та розрахунок МСЕ.
Ключові слова: підвісне крісло, стільник, ергономіка, біоніка, вага, функціонально-вартісний аналіз, розрахунок міцності.
УДК 625.7/.8, 625.745.1/.2
ЗАСТОСУВАННЯ ПРОГРАМНИХ КОМПЛЕКСІВ ПІД ЧАС ПРОЄКТУВАННЯ ДОРОЖНІХ ВОДОПРОПУСКНИХ СПОРУД
М.В. Гаркуша1
1доцент кафедри мостів, тунелів та гідротехнічних споруд, e-mail: mykola.harkusha@ntu.edu.ua
1Національний транспортний університет, Київ, Україна
Анотація. У роботі розглядаються підходи з проєктування дорожніх водопропускних споруд з металевих гофрованих конструкцій із застосуванням програмних комплексів. Застосування комп’ютерних програм є засобом, за допомогою якого проєктувальник може приблизно визначити, яка конструкція водопропускної споруди є життєздатною в даній ситуації. Ці програми також мають можливість визначати ефективність існуючих водопропускних споруд і визначити їх напружено-деформований стан, визначити гідравлічні характеристики та змоделювати розсіювання енергії води, для визначення розмиву води на виході з водопропускної споруди.
Ключові слова: гідравлічна характеристика, деформація, дорожня водопропускна споруда, напруження, проєктування, розсіювання енергії води.
УДК 37.01:378 (477)
АНАЛІЗ МЕТОДІВ ТРИВИМІРНОГО МОДЕЛЮВАННЯ У BLENDER ТА AUTODESK 3DS MAX
І.В. Вернер1, О.М. Твердохліб2, А.А. Лукін3
1,2старший викладач кафедри конструювання, технічної естетики і дизайну, e-mail: ill3@ukr.net
3студент групи 132-23, e-mail: Lukin.A.A@nmu.one
1,2,3Національний технічний університет «Дніпровська політехніка», Дніпро, Україна
Анотація. У роботі наводяться розглядаються методи тривимірного моделювання у найбільш популярних та розповсюджених середовищах моделювання. Аналізуються можливості методів та їх застосування для потреб конструювання та дизайну. Проводиться порівняння можливостей програмних середовищ, та надаються рекомендації щодо застосування.
Ключові слова: 3D моделювання, методи моделювання, конструювання, дизайн, можливості програмного продукту.
Секція 8 – Прикладна геометрія, інженерна графіка, ергономіка і безпека життєдіяльності
|
УДК 004.925.8
ПРОБЛЕМИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ ВИКЛАДАННЯ ГРАФІЧНИХ ДИСЦИПЛІН ПІД ЧАС ЗМІШАНОГО НАВЧАННЯ
Д.С. Пустовой1
1кандидат технічних наук, доцент кафедри автомобілів та автомобільного господарства, Національний технічний університет «Дніпровська політехніка», м. Дніпро, Україна, e-mail: pustovoi.d.s@gmail.com
Анотація. У статті розглянуто актуальні проблеми дистанційного навчання інженерно-графічним дисциплінам та деякі шляхи їх вирішення. Наведено короткий перелік заходів та засобів, що застосовуються в процесі навчання інженерно-графічним дисциплінам, в умовах вимушеного переходу навчального закладу на дистанційну форму. Виділено переваги змішаної форми навчання графічним дисциплінам. Зроблено висновок про перспективу поєднання дистанційної форми навчання із традиційною.
Ключові слова: графічні дисципліни, інформаційні технології, змішане навчання, дистанційне навчання.
Секція 9 – Інформаційні технології в освіті
|
УДК 378.014
РОЛЬ ІММЕРСИВНИХ ТЕХНОЛОГІЙ У ФОРМУВАННІ КРИТИЧНОГО МИСЛЕННЯ УЧНІВ: ДОСВІД ВПРОВАДЖЕННЯ В ОСВІТНІЙ ПРОЦЕС
Д.О. Феденко
аспірант кафедри бухгалтерського обліку та консалтингу, е-mail: feddima99@gmail.com
Київський національний економічний університет ім. В. Гетьмана, Київ, Україна
Анотація. Дана робота розглядає використання іммерсивних технологій, зокрема віртуальної реальності та аугментованої реальності, для створення віртуальних лабораторій та симуляцій у навчальних процесах. Акцент роботи зроблений на вивченні впливу цих технологій на розвиток критичного мислення учнів. Зазначено, що іммерсивні технології надають учням можливість взаємодіяти з навчальним матеріалом у віртуальному просторі, створюючи реалістичні сценарії для експериментів та аналізу результатів. Робота розглядає конкретний приклад використання іммерсивних технологій у віртуальних лабораторіях, як способу сприяти розвитку навичок самостійного мислення, критичного аналізу та вирішення проблем учнями. Висвітлено позитивний вплив створення безпечного та зручного віртуального середовища на процес навчання. Робота закінчується загальними висновками про значущість використання іммерсивних технологій у сучасній освіті для активізації критичного мислення та практичного навчання.
Ключові слова: іммерсивні технології, віртуальна реальність, аугментована реальність, віртуальні лабораторії, симуляції, навчання, критичне мислення, самостійне мислення, експерименти, безпечне середовище, навчальні технології.
МЕТОДИКА ВИКОРИСТАННЯ ШТУЧНОГО ІНТЕЛЕКТУ ЯК СУЧАСНОГО ПЕДАГОГІЧНОГО ІНСТРУМЕНТУ ПІДГОТОВКИ ІНЖЕНЕРІВ
Т.О. Письменкова1, І.В. Вернер2
1кандидат педагогічних наук, доцент, e-mail: pismenkova.t.o@nmu.one
2старший викладач, e-mail: ill3@ukr.net
1,2кафедра конструювання, технічної естетики і дизайну, Національний технічний університет «Дніпровська політехніка», Дніпро, Україна
Анотація. Здобувачам необхідно набути компетенції, які дозволять їм вчитися самостійно та бути готовими до зустрічі з невизначеним та мінливим світом. Технології можуть бути корисними, допомагаючи здобувачам впоратися з поточними та майбутніми потребами суспільства.
Запропонована методика використання технологій у професійній діяльності має низку переваг - захоплюючу та гнучку освіту, що дозволяє здобувачам отримати знання та практикувати свої навички у зручний час. Компетенції, що розвиваються запропонованою методикою використання сучасних технологій є найважливішими, які будуть потрібні працівникам майбутнього, і включають просторову візуалізацію, інноваційне мислення, вирішення проблем, креативність, а також аналітичне та критичне мислення.
Ключові слова: інженерна освіта, штучний інтелект, самостійне навчання, адаптивність, технології, просторова візуалізація, інноваційне мислення, вирішення проблем, креативність, аналітичні та критичні навички мислення.
Секція 10 – Гуманітарні проблеми освіти
|
УДК 656.025.4
ОСОБЛИВОСТІ ПІДТРИМКИ КУЛЬТУРИ АКАДЕМІЧНОЇ ДОБРОЧЕСНОСТІ В ЗАКЛАДАХ ОСВІТИ
О.Ю. Нестерова1, С.І. Чеберячко2, О.В. Дерюгін3
1кандидат педагогічних наук, доцент кафедри філософії і педагогіки, Національний технічний університет "Дніпровська політехніка", м. Дніпро, Україна, e‐mail: Nesterova.O.Yu@nmu.one
2доктор технічних наук, професор кафедри охорони праці та цивільної безпеки, Національний технічний університет "Дніпровська політехніка", м. Дніпро, Україна, e‐mail: sicheb@ukr.net
3кандидат технічних наук, доцент кафедри управління на транспорті, Національний технічний університет "Дніпровська політехніка", м. Дніпро, Україна, e‐mail: oleg.kot@meta.ua
Анотація. В роботі обґрунтовано особливості підтримки академічної доброчесності в закладах освіти на основі взаємовпливів всередині структури організації та у залежності від етапу існування організації.
Ключові слова: байдужість, реагування, залежність, незалежність, взаємозалежність, академічна доброчесність.